Trenowanie konia i jeźdźca to najtrudniejsze zajęcie na świecie! Tym bardziej dobór trenera nie może być przypadkowy…

Jak wyglądała wasza nauka jazdy konnej? Zapewne każdy z was zaczynał jazdę konną pod okiem trenera. A teraz z ręką na sercu przyznajcie się, ilu z was w dalszym ciągu korzysta z jego porad i usług?

Wszystko jest rzecz jasna kwestią waszych ambicji i oczekiwań względem siebie i konia ale… Im one one większe i bardziej wygórowane tym bardziej osoba trenera jest niezbędna w waszym teamie. Najwięksi mistrzowie tego świata korzystają na co dzień z pomocy trenerów i nie ma w tym ani krzty wstydu!

Trener ma bardzo niewdzięczne ale jak ważne zadanie: wyłapywać wszystkie twoje błędy i dawać ci wskazówki jak je poprawić. Nie jest łatwo słuchać przez godzinę krytycznych uwag. Trzeba mieć w sobie olbrzymie pokłady pokory, ale bez tego w jeździectwie i tak daleko się nie zajedzie 😉

Dobry trener będzie cię chwalił za postępy, ale nie oszczędzi ci łez i potu, aby te postępy mogły nastąpić. Będzie szczery aż do bólu i kiedy zrozumiesz, że to jedyna droga do sukcesu, zaczniesz doceniać jego rolę w waszym teamie.

Dobry trener nie będzie ci słodził, kiedy morze soli wylało się na ujeżdżalni. Powie ci prawdę, choćby była najbardziej bolesna, bowiem dobry trener ma na uwadze przede wszystkim dobro twojego konia.

Dobry trener nie tylko potrafi wydawać instrukcje i zna teorię ale także potrafi dobrze jeździć. Kiedy zajdzie potrzeba wsiądzie na twojego konia i skoryguje twoje błędy.

Dobry trener niekoniecznie jest sam mistrzem świata – znam osobiście wielu dobrych trenerów, którzy świetnie jeżdżą ale zawody omijają szerokim łukiem, bo po prostu nie czują bluesa.

Dobry trener powinien interesować się nie tylko tobą i koniem ale także wszystkim co się wokół was dzieje. Powinien ściśle współpracować z weterynarzem i fizjoterapeutą czy kowalem. Widzi was na co dzień i powinien być w stanie ocenić, czy coś jest nie w porządku z koniem. Powinien także ocenić stan napięcia mięśni konia oraz sprawdzić dopasowanie sprzętu.

Dobry trener zna się także na biomechanice – zarówno konia jak i człowieka. Tylko wtedy jest w stanie poprowadzić trening prawidłowo. Każde wyznaczone przez niego zadanie musi być wykonalne w sposób bezpieczny przez jeźdźca i konia.

Dobry trener przez cały czas trwania treningu obserwuje i komentuje. Nie siedzi z telefonem w ręku i papierosem tylko bacznie patrzy na waszą pracę. Każdy wasz ruch powinien ocenić, czy został zrobiony poprawnie czy też nie.

Dobry trener układa wam plan treningowy. Każdy trening zanim się jeszcze rozpocznie powinien zostać omówiony ze szczegółami a po treningu powinniście omówić jego przebieg.

Dobry trener wyznacza cele, wie dokąd zmierzacie i konsekwentnie was prowadzi w drodze do niego.

Jazda z dobrym trenerem to jak przysłowiowa orka na ugorze 😉 Pot i łzy nie są niczym obcym. Jeśli przyjaźnicie się z kimkolwiek, kto uprawia jakąkolwiek dyscyplinę sportu, dobrze wiecie, że z dobrym trenerem lekko nie ma 😉 Ale bez ciężkiej pracy nie ma kołaczy.

Tak bez wątpienia jest również w jeździectwie. Nie wystarczy trzymać się w siodle aby jeździć dobrze. “Wozić tyłek” potrafi każdy. Czasem i taka forma jest wystarczająca (spacery po lesie, tereny na długiej wodzy). Kiedy jednak w grę wchodzi regularna jazda, trener powinien stać się waszym najlepszym przyjacielem.

Nie widzicie siebie z boku, nie oceniacie siebie z dystansu. Wiem, że wielu jeźdźców ma się za Mistrzów Świata. Prawda jest jednak taka, że każdy mistrz świata wie jak wiele pracy jeszcze go czeka i jak wiele musi jeszcze pracować na sobą.

Z mojego doświadczenia jako fizjoterapeuty wiem, jak olbrzymią rolę odgrywają trenerzy w życiu koni. To oni są “odpowiedzialni” za kondycję i formę. Pokaż mi swojego konia a powiem ci, kto na nim jeździ i kto go trenuje. Bycie trenerem to olbrzymia odpowiedzialność zarówno za konia jak i jeźdźca. Wymaga olbrzymiej wiedzy, doświadczenia i pokory. Dobry trener z pewnością nie powie : a po co twojemu koniowi masaż i nie będzie robił problemu, kiedy twój koń musi mieć kilka dni odpoczynku od pracy. Jazda konna to nie tylko jazda w siodle, to również praca z ziemi i taką formę pracy dobry trener też powinien wykonać na najwyższym poziomie!

Mamy nadzieję, że każdy z was trenuje pod okiem najlepszych. Bez wątpienia wasze konie wam za to podziękują 🙂

Komentarze

Może zainteresuje Cię także: