Chcesz aby twój koń był otoczony profesjonalną opieką, ale nie wiesz na jakich specjalistów się zdecydować?

Jedną z głównych zasad, jakie wyznaję w życiu jest: jeśli czegoś nie jestem w stanie zrobić zlecam to osobom, które się na tym znają. Głęboko wierzę, że każdy stara się ze wszystkich sił, aby jak najrzetelniej wykonać swoją pracę, jednak nie zawsze to się udaje…

W każdej dziedzinie życia dobrze jest znać się choć odrobinę na każdym temacie, który nas dotyczy. Zarówno w jeździectwie jak i każdej innej „profesji” spotkamy profesjonalistów  w swoim fachu jak i „tych mniej profesjonalnych”. Jak zatem się ustrzec źle wykonanych usług i mieć pewność, że nasz koń trafił w najlepsze ręce?

  1. Zawsze wybieraj osoby z polecenia. To zasada stara jak świat. Jeśli twoi znajomi korzystali z usług specjalisty i są zadowoleni, jest spora szansa, że będziesz i ty. Im więcej znajomych potwierdza kwalifikację danej osoby tym lepiej. W końcu nie każdy z twojego otoczenia będzie się znał na rzeczy i wiedział, czy dana osoba dobrze wykonała usługę czy też nie.
  2. Jeśli jest to ktoś nowy na jeździeckim rynku sprawdź jego kwalifikacje. Każdy gdzieś się czegoś uczył i ma zapewne skończone szkoły albo kursy w tym kierunku. Jeśli osoba skończyła renomowaną szkołę jest spora szansa, że będzie znać się na rzeczy. Dyplom nie jest rzecz jasna żadnym wyznacznikiem, bo zawsze znajdzie się ktoś kto ma antytalent do danej profesji, ale jest to dobry trop, by szukać dobrego specjalisty.
  3. Nie bój się pytać. Kiedy specjalista przyjedzie wykonać usługę nie bój się zadawać pytań. Osoba znająca się na rzeczy będzie w stanie odpowiedzieć ci na większość pytań związanych z jej profesją. Jeśli czegoś nie wie, bądź nie jest pewna, też ci o tym powie. Nie ma ludzi wszechwiedzących i jeśli uzyskałeś odpowiedź na każde ze 100 pytań możesz być pewien, że coś jest na rzeczy! Konie są często wielką zagadką i jeśli ktoś jest zawsze w 100 % pewien swojej diagnozy to ma o sobie bardzo wysokie mniemanie. Mędrcy całego świata powtarzają: uczymy się przez całe życie u uważanie siebie za alfa i omegę to wyraz wielkiej słabości.
  4. Dobry specjalista będzie do twojej dyspozycji także po wizycie. Cokolwiek by dany specjalista nie zrobił, powinien dać ci możliwość konsultacji już po samej wizycie. Konie reagują różnie na różne zabiegi, więc jeśli twój „fachowiec” nie odbiera twoich telefonów powinieneś się zastanowić dlaczego.
  5. Czytaj książki i chodź na szkolenia. Im więcej będziesz wiedział w danym temacie tym łatwiej będzie ci zweryfikować wiedzę fachowca. Nie musisz być specjalistą tak jak on, ale z doświadczenia wiem, że im więcej wiedzy posiadasz w danym temacie, tym rzadziej ktoś cię oszuka. Poza tym jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem konia powinieneś sprawnie poruszać się w tematach końskich. Posiadanie zwierzęcia to ogromna odpowiedzialność i zdobywanie podstawowej wiedzy to twój psi obowiązek.
  6. Jeśli nie jesteś zadowolony z usługi porozmawiaj o tym najpierw ze specjalistą. Koń jak każda żywa istota może zareagować różnie na podane leki czy zabieg. Zamiast oczerniać kogoś bezpodstawnie w internecie, wypadałoby porozmawiać ze specjalistą i dowiedzieć się co poszło nie tak. Każdy z nas ma jakieś oczekiwania co do drugiej osoby i fakt, że ona ich nie spełnia nie jest jednoznaczny z tym, że zrobiono coś źle. Kiedy na spokojnie porozmawiasz ze specjalistą może się okazać, że twoje niezadowolenie jest bezpodstawne, bo w przypadku twojego konia nie dało się zrobić już nic więcej.
  7. Kiedy specjalista wyrządził krzywdę twojemu koniowi bądź naraził cię na wielkie koszty wynikające z jego niewiedzy nie bój się pociągnąć go do odpowiedzialności za to, co zrobił. O ile zabiegi mogą zakończyć się różnym sukcesem i takie jest prawo dżungli – nigdy nie mamy pewności co do efektu, to kompletny brak profesjonalizmu powinien być odpowiednio „wynagrodzony”. Jeśli naprawdę chcesz ustrzec pozostałych przed usługami danej osoby to zanim oczernisz ją na forach ( możesz zostać pozwany o szkalowanie) lepiej wynajmij prawnika i dochodź swoich praw w sądzie. Dopiero po prawomocnym wyroku masz prawo pisać co poszło nie tak. Jeśli chcesz świadomie podnosić kwalifikacje specjalistów nie bądź obojętny kiedy przyczyniają się świadomie do cierpienia zwierząt bądź oszukują cię licząc, że nie znasz się na rzeczy.
  8. Każdy ma prawo popełnić błąd. Wszyscy jesteśmy ludźmi i najlepszy zdarza się popełnić błąd. Nie nastawiaj się negatywnie jeśli twój specjalista potknął się i popełnił gafę. Wszystko rzecz jasna zależy od skali „gafy” ale daj mu szansę na naprawienie błędu. Ty też pracujesz w jakimś zawodzie i wiesz, że mając gorszy dzień nie zawsze jesteś w stanie zrobić wszystko tak jak należy.
  9. Zestawiaj konkretne efekty z obietnicami. Poprawa końskiego zdrowia to proces długotrwały. Jeśli jednak już na samym początku ktoś obiecuje wam złote gruszki na wierzbie bądź czujny. Kiedy podejrzewasz, że brak efektów jest związany z nienależycie wykonaną pracą, nie bój się o tym powiedzieć specjaliście. Niestety zdarza się, że dana osoba mówi, że wykonała jakąś pracę pod twoją nieobecność, jednak rzeczywistość jest całkiem inna.
  10. Rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj. Nasza oczekiwania rozmijają się z realiami najczęściej dlatego, że nie rozmawiamy na bieżąco o zaistniałych problemach. Jesteś konsumentem i masz wiele praw. Nie bój się z nich korzystać. Poza tym to najbardziej ludzka rzecz – rozmawiać o tym co nam nie pasuje. Jeśli nie jesteś wystarczająco zadowolony z usługi powiedz o tym specjaliście w trakcie trwania waszej współpracy. Będziecie mogli obydwoje znaleźć płaszczyznę porozumienia.

Posiadanie konia to nie tylko przyjemności ale i olbrzymia praca. Pamiętajmy, że nawet najlepsi specjaliści nie zrobią za nas wszystkiego. To do naszego obowiązku należy baczna obserwacja konia i reagowanie kiedy problem się zaczyna a nie doszedł już do finału. Większość z nas ma dobre intencje i naprawdę rzetelnie wykonuje swoją pracę, ale nikt z nas nie jest bogiem i nie potrafi cofnąć czasu.

 

Komentarze

Może zainteresuje Cię także: